• Az iskola profilja

• Iskolaprogram

•  2001-től iskolánk elkötelezte magát Vámbéry szellemi hagyatékának, üzenetének következetes ápolására. Egyértelmű szemléletváltásunk hatja át az iskola egész életét, mindennapi munkáját. Iskolánkban a legfőbb érték a gyermek. Minden az ő érdekében történik, ő áll figyelmünk, munkánk, törekvéseink középpontjában. Az iskola, a pedagógus szolgáltatást nyújt a diáknak a szülőnek. A legtöbb pedagógus számára az iskola nem munkahely, hanem a hivatás gyakorlásának színhelye, mert dolgozni bárhogyan lehet, de a hivatást gyakorolni csak szeretettel és nagy elkötelezettséggel szabad. Így válhatott kezdetben céllá, ma már gyakorlattá, hogy az alsó tagozaton nincs otthoni tanulás, nincs házi feladat és nehéz iskolatáska. A kisdiák mindent az iskolában tanul meg, tehát másnap felkészülten, félelem nélkül jön iskolába. Csak ilyen hozzáállás következtében válhatott kulcsszóvá a sikerélmény, amely minden diák és pedagógus számára egyaránt fontos, hiszen újabb és újabb sikerek elérésére ösztönöz. Siker a mindennapi munkában, siker a különféle tantárgyi versenyeken és egyéb megmérettetéseken, a fizikai és matematikai olimpiákon, a vers és prózamondó versenyeken, nyelvi versenyeken, sportversenyeken. Oklevelek, kupák, érmek – sikerek, ismertség, elismertség – tisztelet, megbecsülés és bizalom a szülők részéről. Mindezek következményeként folyamatosan növekszik diákjaink és ezzel párhuzamosan tantestületünk létszáma – jelen iskolai esztendőben 575 „vámbérys” diák kezdte meg szeptember 5-én a 2011/2012-es iskolai évet, ami az elkövetkezendő két hétben 578-ra emelkedett. Az iskola alkalmazottjainak száma 72, melyből 52 pedagógus.  Napjaink oktatási politikája mellett nem sok iskolában tapasztalhatók ilyen változások. Kreatív és erőtől duzzadó pedagógusaink többsége állandó jelleggel keresi és ami még ennél is fontosabb alkalmazza az új és hatékony oktatási módszereket. Korunk lüktető kihívásaira csak minőségi oktatással alátámasztva tudjuk felkészíteni a jövő felnőttjeit. Nemzetközi projektekben is sikeresen szerepelnek diákjaink. Így ismerhetik meg egy másik ország oktatását, hagyományait, értékeit, így nyithatnak a „világra”. Iskolánk immáron hatodik esztendeje szervezője a TUDOK elnevezésű nemzetközi (Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia) konferenciának, ahol alap-és középiskolás diákok mutatják be kutatásaikat különböző szakterületeken. Mindamellett évről-évre nagyon odafigyelünk iskolánk épületének, berendezéseinek rendszeres felújítására, iskolabútorok vásárlására, iskola udvarunk és átriumunk szépítésére gondozására, mert egy szép és tiszta környezetben kellemesebb és jobb munka végezhető. Tanulóinkat modern olvasóterem buzdítja az olvasásra, felújított tortantermeink a sportolásra, rácsos öltözőketrecek helyett csodaszép szekrény sorok a kulturált öltözködésre.  A legfontosabb azonban a humánus, szabad légkör, melyben jól érzi magát diák, pedagógus, szülő egyaránt.  A nagy névadó neve nem az iskolánk által szervezett számtalan akció „előneveként” tündököl, nem szervezünk Vámbéry sportnapokat, Vámbéry matematika versenyt, Vámbéry módszertani napokat... Mi csak az ő szellemi üzenetét ápoljuk a tanítási órákon a mindennapi gyakorlatban és igyekszünk megteremteni minden feltételt ahhoz, hogy ez a hagyaték diákjaink számára ismert és elérhető legyen. Tantestületünk minden tanév végén közösen dönti el, ki az a két végzős tanuló, aki kitartásával, eredményeivel bizonyította, hogy érdemes az évről-évre értékesebb Vámbéry-díjra, az iskolánk által adományozott legnagyobb elismerésre. Talán így válik egyre ismertebbé iskolánk és vele együtt iskolánk névadója is.